18 Temmuz 2017 Salı

Topuk dikenine aloe vera çözümü

Topuk dikeni nedir, nasıl tedavi edilir?

Topuk dikeni; topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyumun birikmesiyle oluşan kemiksi bir çıkıntıdır. Bu sert çıkıntının bir dikeni andırması topuk dikeni olarak adlandırılmasının nedenidir. Uzunluğu 2 santime kadar ulaşan topuk dikeni çıkıntısı röntgende kolayca teşhis edilir. Röntgende görülmeyecek kadar küçük topuk dikeniniz de olabilir bu duruma “topuk dikeni sendromu” adı verilir.Topuk dikeni belirtileri


Topuk dikeni genellikle belirti vermez. Ancak topuk dikenin meydana geldiği bölgede iltihaplanma oluşmuşsa koşu, yürüyüş gibi egzersizler sırasında ve sabahları uyanır uyanmaz ağrılar görülebilir. Topuk dikeni ağrısını diğer ağrılardan ayıran en belirgin özelliği ağrı, ayağınızı dinlendirseniz de geçmez. Eğer ayağınız dinlendikten sonra ilk yere bastığınızda ağrı daha da şiddetliyse topuk dikeninden şüphelenebilirsiniz.

Topuk dikeni neden olur?

Hızlı kilo alımında ve yanlış ayakkabı kullanımında ve de yeni bir spora başladıktan sonra ayakta oluşan ağrı, çoğunlukla topuk dikeni rahatsızlığının belirtisi oluyor. Genellikle genç nüfusta, yaygın olarak görülen ayak tabanında ağrı şikayeti ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Ayak alt yüzeyinde topuğun altında ve çevresinde ağrı ile kendini hissettirir. Sabah yataktan kalkınca ya da oturma pozisyonunda iken ayağa kalkınca atılan ilk birkaç adımda şiddetli ağrı oluşur.


Topuk dikeni tedavisi


Topuk dikeni hastası zamanında tedavi olmazsa aktivitesi kısıtlandığından bacak kaslarında zayıflama ve güçsüzlük oluşur. Topuk dikeni olan hastanın yürüyüş kalitesi bozulur, ayakkabısı ters taraftan aşınır. Zamanla diz ve kalça ekleminde, hatta yaş ilerledikçe belde ağrı, erken aşınma ve yaşlanmalar ortaya çıkar. Hareketler kısıtlandığı için ekleme orantısız yüklenme olur ve eklem kireçlenmelerini tetikler.


Topuk dikeni şikayeti ile doktora gittiğinizde, ilaç, ortopedik tabanlık, fizik tedavi ve egzersizler önerecektir. Bunlar büyük oranda iyileşme sağlar ancak hastanın durumuna göre iltihaplanan bölge veya topuk dikeni ameliyatla alınabilir.


Topuk dikenine LR Aloe Vera takviyesi

Topuk dikeni tedavi yöntemlerinden bahsettik. Tıbbi olarak aldığınız yardımın yanı sıra LR Aloe Vera Box set ile tedavi sürecini kısaltabilir, ağrılardan kurtularak yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.
Topuk dikeni tedavisi için kullanmanız gereken LR ürünleri şunlardır;


◼ Aloe Vera Acil Durum Spreyi
◼ Aloe Vera Propolis Krem
◼ Aloe Vera Konsantre Krem


Bu 3 ürünü günlük olarak düzenli bir şekilde kullandığınızda faydasını göreceksiniz. Eğer ağrılarınız çok fazla ise Aloe Vera MSM Jel Krem kullanmanızı öneririz.


Bu 3 ürünü tek pakette bulabileceğiniz ve topuk dikeninden başka birçok rahatsızlık veya cilt problemlerinde (yara, yanık, burkulma, morarma, çarpma, sedef, egzama vs.) kullanabileceğiniz LR Aloe Vera Box Set dediğimiz ürünün her evde olmasını öneriyoruz.Peki topuk dikeni için Box Set nasıl kullanılır?

İlk olarak topuk bölgesine Aloe Vera Acil Durum Spreyi sıkılır ve yaklaşık 1dk. kadar cildin spreyi emmesi beklenir. Daha sonra Aloe Vera Propolis Krem masaj yapılarak sorunlu bölgeye sürülür. 5dk. süre ile yapacağınız masaj kremin etkisini artıracaktır. Sonra yine aynı şekilde masaj yaparak Aloe Vera Konsantre Krem uygulanır.
Bu şekilde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa düzenli kullanmanız gerekmektedir.


Ancak ürünleri güneşe çıkmadan önce kullanmamanız gerekir. Sürdükten hemen sonra güneşe çıkmanız durumunda cildinizde leke yapabilir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında ürünlerin sabah erken ve akşam geç saatlerde kullanılmasını öneriyoruz.

Topuk dikeni için egzersiz hareketleri

Topuk dikeni ağrısına iyi gelen tedavilerden biri de esnetme egzersizleridir. Topuk dikeni probleminde ağrının ortadan kaldırılmasında en önemli etken ve en kolay yöntem hastaların evde yapacakları egzersiz programlarıdır. Bu topuk dikeni egzersizlerinin önde geleni germe-esnetme egzersizidir. Bu egzersizlerin ana teması ayağımız altında kısalmış olan plantar fasya adını verdiğimiz tendonun eski elastikiyetini tekrardan geri sağlamaktır.

Bunun için aşağıda gösterilen hareketleri günlük olarak yapabilirsiniz.
➤ Detaylı bilgi almak ve iş ortağı avantajlarından yararlanmak için benimle iletişime geçebilirsiniz.0 yorum:

Yorum Gönder